>> Tiyatro Ödülleri / 2008 - 2009
Baykal Saran Tiyatro Ödülü bu yıl üçüncü kez sahibini buldu. 2008-2009 sezonunda ödülü, Nikolay Vasiliyeviç Gogol’ün eserinden uyarlanan ve Cem Emüler’in yönettiği “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyundaki performansıyla Erdal Beşikçioğlu aldı. Ödül her sene Baykal Saran’ın ölüm yıldönümü olan 28 Temmuz’da açıklanıyor ve takip eden ekim ayı içerisinde düzenlenen bir törenle sahibine veriliyor.

Devlet Tiyatroları’nın desteğiyle verilen Baykal Saran Tiyatro Ödülü’ne değer görülen sanatçılar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları Baş Rejisörü Rüştü Asyalı, Tiyatrocu Selçuk Yöntem, Tiyatro eleştirmeni Atilla Sav ve Erkal Saran’dan oluşan jüri tarafından belirleniyor. Jüri her yıl tiyatro sezonunda sergilenen eserlerde rol alan sanatçılar arasından ödüle layık görülen “en iyi oyuncu”yu seçiyor. Baykal Saran Tiyatro Ödülü’nü 2006-2007 sezonunda “İki Kişilik Hırgür” adlı oyundaki performansıyla Benian Dönmez, 2007-2008 sezonunda ise “Giordano Bruno” adlı oyundaki performansıyla Durukan Ordu almıştı.

Baykal Saran “en iyi oyuncu” tiyatro ödülü, önceki yıllarda olduğu gibi, bu sene de Ekim Ayın’da eserin temsilinden sonra, törenle Erdal Beşikçioğlu’na verilecek.

Baykal Saran, Türk Tiyatrosunda, üstün oyunculuk yeteneğinin yanı sıra; ilkeli, tutarlı ve ödünsüz sanatçı kişiliği ile öne çıkmış simge isimlerden biriydi.
Adını taşıyan ödül, onun sahip olduğu bu değerleri yarınlara taşıyacak oyuncuları öne çıkarmak için verilmektedir.

 
Copyright © 2008 Baykal SARAN
 
pendik evden eve nakliyat evden eve nakliyat cadde5 cam4 hd porno